Sophie, 42

Číslo profilu 8928481
Datum registrace 06.02.2023
Aktualizován 06/5/2023
Jméno Sophie
Země Czech Republic
Město Jindřichův Hradec
Orientace Lesbičky
Věk 42
Znamení zvěrokruhu Ryby
Výška 156 cm
Váha 79 kg
Barva vlasů Červený
Barva očí Modrý
Kouření Občas
Alkohol Občas
Oblíbené země Mauricius Norsko Kapverdy Malta Nederland Spojené arabské emiráty Kypr Zanzibar

Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK a FN Motol - Fakultní nemocnice v Motole

Tuto zprávu poskytl uživatel Sophie Jindřichův Hradec 06/6/2023 02:13:06

Technice lazury se sklářský technolog ing. Václav Kuželka z Nového Boru, pomyslné mekky českého sklářství, věnuje už půl století. Podle svých slov ho tato technika, kterou před dvěma staletími na Novoborsku rozvinul Friedrich Egermann, zcela uchvátila. V rozhovoru pro Czech Design Mag také popsal, jak se mu podařilo vlastní cestou obnovit jeho dlouho pozapomenutou technologii — lithyalin. Samotný lithyalin představuje tavené neprůhledné sklo zabarvené žilkováním neboli šlírami, které vytvářejí nehomogenity různého chemického složení ve skle.

Adresář organizací | Náhradní rodina

Egermann jej v Novém Boru vynalezl na začátku Lithyalinové sklo také často doplňoval brusem a červenou a žlutou lazurou, jejichž objevy jsou mu také připisovány.

Pro svoji podobnost k drahým kamenům nese také název polodrahokamové sklo. Tuto techniku až teprve v posledních desetiletích znovuoživil sklářský technolog Václav Kuželka. Nejde to a je to bezpředmětné. Museli jsme si k tomuto účelu vytvořit jiné sklo a dnes to umíme chytře vyrobit za daleko menších energetických nákladů.

Pro rozhovor s ním jsme se vypravili přímo do srdce křišťálového údolí, kde se tradice sklářského řemesla drží již po staletí.

Náš REGION | stránka | Všude doma

Místo Nového Boru jsme ale navštívili sklárnu Jílek v sousedním Kamenickém Šenově, kde v současnosti pomocí Kuželkovy technologie vzniká lithyalinové sklo. Do Nového Boru přišel pracovat hned po škole, jako technolog tu začínal v roce Viděl jsem, jak je složitá, vůbec jsem ji nerozuměl.

Musíte o tom vědět vše, protože když to vypálíte a máte polovinu zboží flekatou, tak to můžete vyhodit a vaše podnikání končí. S Egermannovým lithyalinem se poprvé setkal už v Po Egermannově smrti se na ně pozapomnělo a zájem o něj se oživil znovu až po 2.

Jeho syn Arnošt, když Egermann v roce zemřel, už jej nevyráběl. Lithyalin tak v podstatě zmizel z trhu a začal být znovu cenný po 2. O opětovnou výrobu se pokoušeli už v Proto se jej už v Podle něj problém vězel v samotných surovinách, které Egermann používal.

TLAKinfo: ZPRÁVA O ČINNOSTI Inspektorátu bezpečnosti práce v Ústí nad Labem za rok

Všechno to jsou hrozně tvrdé suroviny, které se musely protavit a trvalo to dlouho. V Egermannově době nebyl problém to tavit dva dny. Tehdy jeho pokusy s lithyalinem na nějaký čas skončily. Jako sklářský technolog pokračoval pan Kuželka v Crystalexu v Dění po sametové revoluci pana Kuželku dostalo až do vedení sklárny Egermann — Exbor, kterou jako původní závod 1 oddělil od Crystalexu a připravoval k privatizaci. Technika lazury se zde udržela i přes často primitivní podmínky starých továren a strojů, vše stálo na umění a znalostech zaměstnanců.

Pro Kuželku to byla výzva k tomu to změnit a ruční techniku výroby udržet a vyzdvihnout. První roky se sklárně dařilo a byla schopná vykazovat milionové zisky. V rámci privatizace se uvažovalo i o systému EZOP variantě družstevního systému, kdy by se akcie rozdávaly přímo zaměstnancům. Vedení nakonec odsouhlasilo přímý prodej, nicméně i sklárnu zasáhla divoká privatizace Problémům tehdy čelil celý český sklářský průmysl, citelnou ránu pro něj v Mnoho sklářů se snažilo udržet ruční výrobu skla cestou vlastních soukromých hutí.

V garážích měli pec, v obyváku malovali a fungovalo to. Byl tady živý ruch a potenciál. Kuželka sám však po odchodu z Egermannu necítil hořkost, její budování dnes považuje za dobrou zkušenost. Měl jsem děti v pubertě a v podstatě jsem je ty tři roky neznal.

Najednou jsem byl od toho odstřižen. Ale musím říct, že tyto střihy jsou v životě dobré. Člověk si uvědomí, že vyhoření není něco, s čím by chtěl skončit. Je to signál k tomu začít něco jiného a začít to dělat sám. V roce založil firmu Glassbor , v rámci které se nadále věnoval výrobě skla a lazurování. Kolem roků až jsme už byli dost stabilizovaní a koupili jsme malou továrnu.

V letech až jsme měli přes 40 zaměstnanců. Dělali jsme vlastní sortiment. Jediný sortiment, který byl převzatý, tak byl dekor Egermann. To vycházelo z toho, že jsem lazurář a umím dělat lazury.

Tak jak jsem předtím pracoval na Egermannu, tak jsem začal pracovat na své fabrice, až začala fungovat. Postupně se také vrátil i k Egermannovým pokusům a jeho poznámkám, které vedly k výrobě lithyalinu.

Říkal jsem si, že když jsem ten chemik, tak na tom zapracuji. Pochopení principu tkví v uvědomění si, že Egermann experimentoval se skleněnými polotovary, které byly z chemického hlediska značně nedokonalé.

Ona vytáhne, vybarví všechny nehomogenity. Naproti tomu většina látek používaných pro tavení skla je dnes ve vysoké kvalitě čistoty a taví se daleko snáze.

PM by Parlamentni magazin - Issuu

Nejsou tam nežádoucí příměsi. Pokud chtěl obnovit techniku vyvinutou sklářským géniem předminulého století, musel se tak vydat jinou cestou než podle starých receptur, a to pomocí přípravy vlastního skla, které půjde utavit v dnešních podmínkách.

Najít vhodnou sklárnu, kde by mohl s touto technologií pracovat, však byl problém. S lithyalinem nakonec v roce skončil u Jílků. Ty chemikálie jsou velmi aktivní, a skláři je pak mají i na nářadí.

Může se stát, že se vám křišťál udělá dožluta.

nejčastější otázky při seznamování Nový Bor

Postupně také začal zavádět bezpečnější postupy a upravovat samotnou technologii, aby byla životaschopná. Ale někdy to potřebovalo zvýraznit nebo převést do jiného barevného odstínu.

Tak jsem tu surovinu, stejně jako Egermann kdysi, olazuroval. Samotná cesta k zdokonalení techniky lithyalinu dle něj trvala více než deset let. Nejprve začínal s replikami starých Egermannových flakónků, pokračoval s vázami. Sám obšírnost využití lithyalinového skla Kuželka přibližuje i tím, že si s ním obložil stěnu v koupelně. V roce začal Kuželka spolupracovat s designérem Lukášem Novákem , tehdy měla čerstvého absolventa magisterského studia v Ateliéru skla na pražské UMPRUM zaujmout lithyalinová tvorba, kterou měl Kuželka vystavenou ve své prodejně v Novém Boru.

Pomocí jeho technologie Lukáš Novák představil svoji kolekci váz Lost and Found, která se stala hitem na Designbloku a v roce obdržela cenu EDIDA v kategorii stolních doplňků. Spolupráce s Novákem pana Kuželku dle jeho slov naplňovala a dávala mu podnět k tomu s technologií lithyalinu více pracovat. Bohužel po zmiňovaném Designbloku skončila pro neshody a pan Kuželka se k tomu dnes již nechce více vracet.

Při spolupráci s Novákem nicméně o lithyalin projevili větší zájem lidé přímo ve sklárně. V současnosti pan Kuželka spolupracuje se sklárnou Jílek na základě licenční smlouvy, kdy ve sklárně podle jeho postupu vyrábí lithyalin s tím, že Kuželka dodává vlastní barvítko pro přípravu a také dohlíží na produkci. Svůj postup přípravy a výroby lithyalinu si nenechal patentovat u Úřadu průmyslového vlastnictví ÚPV a ani se k tomu nechystá.

V rozhovoru zmínil, že ho k tomu vedou špatné zkušenosti z minulosti. Ve sklárně Jílek dnes vznikají produkty vyrobené touto technologií pro dvě velké sklářské společnosti. Zatímco pro Lasvit zde vznikají kolekce svítidel Spacey z návrhu Lukáše Nováka, pro Aldit se zde vyrábí kolekce svítidel Jove navržené Jaroslavem Bejvlem ml. Bejvl ml. Sklárna mi v roce nabídla, abych s ní při přípravě nové kolekce spolupracoval a pomohl jim tuto sklovinu rozšířit. Pro přípravu článku jsme kontaktovali i Lukáše Nováka, na zaslané dotazy nicméně neodpověděl.

Samotnému Kuželkovi na sporu, který se po loňském Designbloku rozproudil mezi designéry, vadí, že si někdo snaží přivlastnit cizí technologii, umožňující již po staletí výrobu ojedinělých skleněných předmětů, což může odrazovat další tvůrce od toho, aby s ní také pracovali.

K současné spolupráci se sklárnou Jílek dodává, že je pro něj zajímavá. Podle něj se sklářský průmysl v regionu v poslední letech vzmáhá jen s těžkostmi a spíše upadá.

nejčastější otázky při seznamování Nový Bor

O to větší radost má z mladých nadšenců a tvůrců, kteří do oboru přinášejí nadšení, a inovativní přístupy, včetně touhy poznávat staré technologie. Přímo ve sklárně Jílek například působí i mladá sklářská značka KLIMCHI , která se i přes krátkou dobu existence dokázala prosadit na zahraničních trzích.

Novoborský celek, coby podzimní lídr krajského přeboru, se sešel v pondělí na své kvalitní umělé trávě, kde hráči pod vedením trenéra Františka Kubáně a jeho asistenta Milana Szaba absolvovali první tréninkové dávky v novém roce V plánu má první mužstvo nejvyšší krajské soutěže odehrát devět přátelských duelů Jeho první test se uskuteční v sobotu Doksy, nováček KP, který přečkává zimu na velmi pěkné druhé příčce tabulky, zahájil přípravné období včera v 16 hodin. Dokští se tak postupně střetnou s Březinami, Vilémovem, Arsenalem Č.

Lípa B, dorostem Teplic a děčínským Juniorem. Bor Cvikov Bor Č. Lípa A Bor Mimoň 4. Bor Bor Děčín 5.

TLAKinfo: ZPRÁVA O ČINNOSTI Inspektorátu bezpečnosti práce v Ústí nad Labem za rok

Bor Vilémov Bor Skalice. O pohár města Děčína: Lípa B Doksy Doksy Děčín Doksy Přátelsky bude upřesněno : Prezidentské volby proběhnou v termínu Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním prezidentském souboji Deníku. Přinášíme také volební průzkumy , návod, jak volit , a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů. Chci zprávy do e-mailu.

Bidli - Nemovitosti

Nový Bor i Doksy už trénují. Radek Valenta Redaktor~ka. Kliknutím zvětšíte. V podzimním derby obral Nový Bor zelené dresy o všechny body domácí celek z Doks.

MS ve fotbale Brazilec, který hraje na Děčínsku. Celá země se zastaví, bude to velká party Fotbalisté Modré, hrající I.

A třídu v Ústeckém kraji, vsadili v letošní sezoně na několik cizinců…. Zápasy N. Boru Českolipsko Ostatní sporty Zprávy z Česka Tipy na víkend.

Čtenář reportér Poslat příspěvek Aréna názorů. Zločiny a soudy. Českolipsko 8. Stavba 5. Do světa Autosalon Dům a zahrada. Zdraví Kutilství Celebrity 4. Prezidentské volby Prezidentské volby proběhnou v termínu Načítám tabulku

0 / 5